ورود

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

بنای تاریخی کلوسئوم در ایتالی

چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 21:43

بنای تاریخی کلوسئوم در ایتالیا
این سازه تاریخی که جدیدا به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می شود ،در پایتخت ایتالیا یعنی رم قرار دارد.
این سازه گول پیکر ، توسط امپراتور وسپاسیان پایه گزاری و به دست پسر او تیتوس ۸۰ سال بعد از میلاد ساخته و در آخر کار به دست برادر تیتوس ، دومیتیان کامل شد.
این بنای عظیم به عنوان یک تماشاخانه به صورت بیضی در زمان رم باستان در مرکز شهر رم در کشور ایتالیا بنا شده است. همچنین این سالن آمفی تئاتر یکی از بزرگ ترین تماشاخانه های روم در زمان امپراتوری بوده است. کلوسئوم که در روم به معنای جایگاه بزرگ است دارای ۵۰ هزار صندلی و ۸۰ درب ورودی و خروجی دارد. این سالن آمفی تئاتر که در زمین های باتلاقی در بین زمین های اسکوئیلین و کائولین قرار دارد به تماشاخانه فلاویوسی معروف است. به طور کلی در زمان امپراتوری روم باستان این مکان برای کشتار دسته جمعی بردگان و جنگ های بین گلادیاتور ها و سایر سرگرمی های دیگر برای سرگرمی اشرافزادگان و امپراتور ها بوده است.
از مشخصات این سازه می توان ارتفاع نزدیک به ۴۸ متر و بیضی به قطر ۱۸۸ و ۱۵۶ متر و زیر بنای این سازه به ۶ جریب می رسد.
همچنین این بنا زیر زمینی به صورت دالان و اطاقک وجود دارد که برای آماده سازی نمایش ها از آن استفاده می کردند. به صورتی که ۸۰ ستون و تکیه گاه برای گنبد ، گذرگاه ها ، پلکان و ردیف های صندلی ، بر روی صحنه این سازه قرار دارد و لبه بیرونی این طاق ها موجب به وصل شدن طبقات و پلکان بین آنها با یکدیگر است.
از بالای این تماشاخانه سه ردیف طاق گنبدی شکل مقابل ستون ها و سر ستون ها قرار دارند. که در طبقه اول ستون ها به سبک معماری دوریکا ، و طبقه دوم به صورت ایونیک و طبقه سوم سبک قرنتی که به سبک کلاسیک یونان شبیه است بکار رفته است.
دلیل شاهکار بودن این سازه آسانی عبور و مرور مردم به این ساختمان است. بالای این سه طبقه زیر شیروانی با ستون های مستطیلی که به سبک قرنتی کار شده قرار دارد و بین ستون ها ۴۰ عدد پنجره مستطیلی وجود دارد. و در قسمت بالایی آن تیرک های سایه بان ها به آن متصل است را توسط دیوار کوب ها و بندگاه ها نگه داشته می شود.
این جاذبه گردشگری بقدی معروف است که گردشگران که می خواهند به ایتالیا بیایند حتما کلمه کلوسئوم را در اینترنت جستجو می کنند.
در این سازه برای جا دادن ۶۵۰۰۰ نفر در خود یک سالن در بالای ساختمان اضافه کرده اند
اما این سازه از بلا های طبیعی نیز جان سالم بدر نبرده ، یکی از آن ها در سال ۲۱۷ میلادی که آتش سوزی رخ داد و زمین لرزه در سال ۴۴۳ میلادی و بعد از این دو حادثه سازه باز سازی شد.
در قرن سیزدهم خانواده ای به اسم فرانگی پانی مالکیت این ساختمان را در دست گرفتند و قصر را به ملک شخصی تبدیل کردند. و بعد آن در سال ۱۲۴۴ پاپ اینوسنز چهارم به علاوه کلیسای کاتولیک مالک کلوسیوم شدند . و در سال ۱۳۴۵ آسیب های زیادی به دست زلزله به این ساختمان وارد شد و از آوار های آن در سایر ساختمان ها استفاده کردند. همچنین این برج همانند برج پیزا کج شده ، بصورتی که بخش جنوبی ۴۰ سانت نشست نسبت به بخش شمالی دارد.
این ساختمان دوهزار ساله از نزدیک مورد برسی متخصصان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۱ متوجه این موضوع شدند.

برای مشاهده تور اروپا  کلیک کنید.

برای مشاهده تور لحظه آخری کلیک کنید.

برای اطلاع از شرایط و قیمت تورها با توریاب همراه باشید...

برای ارسال نظر وارد سایت شوید